FELSZÁMOLÁS
 
 
A felszámolási eljárás az adós fizetésképtelensége esetén hivatalból, az adós, a hitelező vagy a végelszámoló kérelme vagy cégbírósági értesítése alapján történhet. 
 
Amennyiben a felszámolási eljárás megindítását a hitelező kéri, a kérelemben meg kell nevezni az adós tartozásának jogcímét, a lejárat (esedékesség) időpontját és annak rövid ismertetését, hogy az adóst miért tartja fizetésképtelennek.
 
A bíróság az adós kérelmére a tartozás kiegyenlítésére legfeljebb 30 napos határidőt engedélyezhet kivéve, ha a felszámolási eljárás megindítását közvetlenül csődeljárás előzte meg, amelynek során az adós 30 napnál hosszabb fizetési haladékot vett igénybe.
 
A bíróság az adós felszámolását végzéssel elrendeli, ha az adós fizetésképtelenségét állapítja meg. A felszámolás kezdő időpontja a felszámolást elrendelő jogerős végzés közzétételének napja. A Cégközlönyben történő közzétételre a Cégközlöny honlapján napi feltöltéssel kerül sor.
 
A bíróság elektronikus, véletlenszerű kiválasztás segítségével kijelöli a felszámolót.
 
Az adóssal szemben fennálló követeléseket, a felszámolás közzétételétől számított 40 napon belül kell bejelenteni, amennyiben 40 napon túl, de 180 napon belül jelentettek be, abban az esetben határidőn túli igényként kerülnek nyilvántartásba. A felszámoló nyilvántartásba veszi és kielégíti a bejelentett igényeket, először a határidőn belül majd a határidőn túl, de 180 napon belül bejelentett követeléseket, amennyiben van rá vagyoni fedezet. A nyilvántartásba vétel feltétele, hogy a hitelező a követelése 1%-át, de legalább 5000 forintot és legfeljebb 200 000 forintot a bíróság Gazdasági Hivatala által kezelt elkülönített számlára - a bírósági ügyszámra hivatkozással - befizessen, és ezt a felszámolónak igazolja.
 
A felszámoló a felszámolást elrendelő végzés közzétételi időpontjától számított 75 napon belül köteles a nyilvántartásba vett hitelezőket összehívni.
 
A felszámoló az adós követeléseit esedékességkor behajtja, igényeit érvényesíti és vagyonát nyilvánosan - a forgalomban elérhető legmagasabb áron - pályázat vagy árverés keretében értékesíti. 
 
A bíróság a felszámolási zárómérleg és a vagyonfelosztási javaslat alapján végzéssel határoz a felszámoló díjazásáról, a hitelezők követelésének kielégítéséről. Ezzel egyidejűleg dönt a felszámolás befejezéséről és az adós megszüntetéséről.